Header AD

Bebek Emzirme İyi Bilinmiyor!

Araştırmada, bebek emzirilmesinin iyi bilinmediği ortaya çıktı.

UNICEF'in desteğiyle Dicle Üniversitesi (D.Ü) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı tarafından UNICEF'in desteği ile gerçekleştirilen ''Bebek emzirilmesinde annelerin davranışları'' konulu araştırmada, bebek emzirilmesinin iyi bilinmediği ortaya çıktı. 6 ay ile 2 yaş arasında bebekleri olan 921 kadın üzerinde ''bebek emzirilmesinde annelerin davranışları'' konulu araştırma yapıldı.

6 ay içinde şekerli su ve ek gıda verilmemeli
Araştırmada, annelerin yüzde 99'unun bebeklerini emzirdiği, ancak yüzde 62'sinin doğar doğmaz emzirilmesi gereken bebeklerini 24 saat sonra emzirmeye başladıkları belirlendi.

Annelerin yüzde 48'inin ilk 6 ay içerisinde şekerli su, yüzde 55'inin de ek gıda vermeye başladığı tespit edilen araştırmada, şekerli su ve ek gıda verilmesinin bebeğin alması gereken anne sütünden kesilmesine neden olduğu anlaşıldı.

İlk sütü zararlı olabilir diye vermiyorlar     
Doğumdan sonraki yarım saat içerisinde annenin ilk sütünün bebeğe verilmesi, bu süt içerisinde bebeği birçok hastalıktan koruyan antikorların bulunduğuna ilişkin bilimsel verilere rağmen araştırmada, annenin ilk sütünün bebeğe zarar verir, hasta eder düşüncesiyle bebeğin 24 saat sonra emzirilmeye başlandığı ortaya çıktı.

Uzun süre emzirmiyorlar
Araştırmada, ''uzun emzirmenin bebeği aptal yapacağını, ilk sütün çocuğa zarar vereceğini ve hasta edeceğini, şekerli suyun bebeğin içini, pekmezin de midesini temizlediğini'' düşünen annelerin olduğu belirlendi. Annelerin yüzde 10'unun ek gıda olarak bebeğe çok zararlı olduğu halde çay ve bisküvi verdiği, ancak ek gıda verilmesinin 6 aydan sonra olması gerektiği anlatılan araştırmada, çalışan annelerin daha erken dönemde bebeklerine ek gıda verdiği anlaşıldı.

Nasıl emzirmeli?
- İlk 6 ay içerisinde su da dahil olmak üzere bebeğe anne sütü dışında hiçbir şeyin verilmemeli. Anne sütü verilmemesi bebeklerin sağlıksız ve enfeksiyonlara karşı dirençsiz bırakıyor.

- "Annemin sütü de çok azdı. Bu nedenle benim sütüm yok" demeyin, anne bebeğini emzirdikçe sütü artar.

- Bebek her ağladığında emzirin. En az 24 ay boyunca bebeğin emzirilmesi, gece emzirmeye devam edin. Bebeğin anne ile kalması ve emziren annenin iyi beslenmesi lazım.'

*Bu sitede yazınızı yayınlatmanın en ucuz yöntemi için tıklayın!
loading...
Bebek Emzirme İyi Bilinmiyor! Bebek Emzirme İyi Bilinmiyor! Reviewed by VEKA MEDYA on Cuma, Nisan 03, 2020 Rating: 5

Hiç yorum yok

Post AD

[hizlibul9129116.html]