Doğum Kontrolünde Merak Edilenler...

Kadınlar en çok hangi doğum kontrol yöntemlerini kullanıyor? Doğum kontrol hapları myom ve kanser riskini artırır mı? İşte merak edilen sorulara yanıtlar...

GFK tarafından 2011 yılının sonunda gerçekleştirilen Kadın Sağlığı Araştırması'nda 15-49 yaş grubundaki kadınlar arasında Türkiye’de en çok kullanılan doğum kontrol yöntemlerinin; yüzde 22 ile bakırlı spiral ve yüzde 16 ile kondom olduğunun belirlendi. Modern ve güvenilir bir yöntem olan doğum kontrol haplarının Türkiye’de kullanımının ise sadece yüzde 8 oranında olduğu kaydedildi.

Bu oranın İran, Mısır gibi ülkelerin bile gerisinde olduğuna dikkat çeken Türk Aile Planlaması Derneği Başkanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, Türkiye’de halen doğum kontrol yöntemleri konusunda doğru bilinen yanlışlar olduğunun altını çizdi.

Doğum Kontrol Yöntemleri Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar 

Doğum kontrol hapları yalnızca gebelikten korunma amaçlı kullanılır! YANLIŞ
Doğum kontrol hapı kullanmak için mutlaka aktif cinsel hayatının olması gerekmez. Bazı yeni nesil doğum kontrol hapları, gebeliği önlemekle birlikte ek faydalar da sağladığından, cinsel yaşamı olmayan genç kızlar için de tercih edilebilir. Özellikle sivilce-akne  ve aşırı yağlanma sorununun giderilmesinde ve adet öncesi sendromun (PMS) hafifletilmesinde tedavi amaçlı kullanılabilirler. Anti-androjenik etkili doğum kontrol hapları, tüylenme sorununa karşı da etkilidir.

Doğum Kontrol Hapları Kilo Artışına Sebep Olur!  YANLIŞ
Yeni nesil doğum kontrol hapları, vücutta su tutulmasına sebep olmadığı için herhangi bir kilo artışı da yapmamaktadır. Hatta vücuttaki şişkinliğin atılmasına yardımcı bile olabilmektedir.

Doğum Kontrol Hapları Kan Kaybına Neden Olur! YANLIŞ
Doğum kontrol hapları daha az kan kaybına neden olur. Adet döneminin daha hafif geçmesini sağlayarak kansızlığı önler.

Doğum kontrol hapları kansere neden olur! YANLIŞ 
Aksine doğum kontrol hapları; basit yumurtalık kistlerini azaltır, dış gebelik riskini önler, iyi huylu meme hastalığı riskini ve kemik erimesini azaltır. Yumurtalık kanseri rölatif riski %46 azaltır. Doğum kontrol hapı bırakıldıktan sonra dahi yumurtalık kanserine karşı koruyuculuğu 15 yıl daha sürmektedir.

Doğum kontrol hapları miyom riskini artırır! YANLIŞ 
Doğum kontrol hapları 10 yıl kullanımda myom riskini yüzde 30 azaltıyor.

Doğum Kontrol Hapı kullanırken gebe kalma olasılığı yüksektir! YANLIŞ 
Doğum kontrol hapı kullanılırken gebe kalma olasılığı düşüktür. Önemli olan ilaçların unutulmadan, atlanmadan düzgün alınması gerekmektedir.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe