Header AD

Bebeklerde ilk altı ay anne sütü şart

Uzmanlara göre bebekler ilk altı ayda kesinlikle anne sütüyle beslenmeli. Ancak anne sütünün olmadığı veya yeterli gelmediği durumlarda ise devam sütleri tercih edilmeli.

Uzmanlar anneanne ve babaannelerin önerilerinin aksine ek besin almaya başlayan bebeklere nişastalı ürünler verilmemesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Uzmanlar, anneleri bebek beslenmesinde kulaktan dolma bilgileri dikkate almaması konusunda uyarıyor. Yanlış duyumlar ve toplumun doğru zannedilen genel kanıları, anneleri özellikle üzerinde durdukları bebek beslenmesi konusunda tedirgin ediyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nadir Girit, bebeklerin ilk altı ayda yalnızca anne sütü alması gerektiğini vurguladı. Girit, yeterli anne sütü olmaması veya bebeğin emmemesi durumunda ise devam sütlerinin bebeğin besinsel gereksinimlerini tümü ile karşılayabildiğini belirtti.

Ek gıdalara bebek altı ayına girdiğinde başlanması gerektiğini ifade eden Girit, erken başlanan ek gıdaların anne sütünü azaltabileceğine de dikkat çekti. Emzirme süresinin iki yaşına kadar devam edebileceğini de işaret eden Girit, “Bebeklerin beslenme düzeni yaşına ve anne sütünün miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca bebeğin sindirim sistemi, tat duyusu ve alerjik durumu da göz önünde bulundurularak beslenme düzeni oluşturulmalıdır” dedi.

BEBEKLER YANLIŞ BESLENİYOR

Bebeklere bir yaşından önce inek sütü verilmesinin bebekte ciddi sıkıntılara neden olabileceğini vurgulayan Dr. Nadir Girit, şunları söyledi: “İnek sütünün içeriğindeki maddeler bebeklerin sindirebileceği türden değildir. Aynı zamanda bebeklerin beyin gelişimi için gerekli olan demir, inek sütünde yeteri kadar bulunmaz.. Bu nedenle bir yaşından küçük bebeklere inek sütü içirilmemelidir. Ayrıca nişasta da bebeklerin büyüme ve beslenmesinde çok yetersizdir.”

‘GIDALARI PÜRE YAPMAYIN’

Ek besinlerin tamamen püre haline getirilerek verilmesini önermediklerini de kaydeden Girit, bebeğin çiğneme ve yutma kabiliyetinin gelişmesi için onuncu aydan önce pütürlü gıdalara başlanması gerektiğini söyledi. Ek gıdalar konusunda da annelerin doğru bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizen Girit şöyle konuştu: “Bebeklere verilecek ek gıdalar derken evdeki yetişkinlerin tükettiği yağlı, salçalı, baharatlı yemekler, çay, meyve çayı, konserve, hazır çorbalar, peynir ve turşu gibi besinler değildir. Bebeğe altı aya kadar sadece anne sütü verilmelidir. Ek gıdalara geçişte de günlük 2 çay bardağını geçmeyecek şekilde besinler verilmeli. Altı aydan sonra da bebek için anne sütü veya devam sütleri en önemli besin olarak verilmelidir.”

*Bu sitede yazınızı yayınlatmanın en ucuz yöntemi için tıklayın!
loading...
Bebeklerde ilk altı ay anne sütü şart Bebeklerde ilk altı ay anne sütü şart Reviewed by VEKA MEDYA on Cuma, Kasım 09, 2012 Rating: 5

Hiç yorum yok

Post AD

[hizlibul9129116.html]