Erkeklerde Kısırlık Vakaları Arttı!

Türkiye'de kısırlık hala kadınları ilgilendiren bir sorun olarak görülüyor. 

Oysa ''kısır'' olarak bilinen her 100 çiftten 70'inde erkeğin kısırlık sorunu yaşadığı görülüyor. Türkiye'de her 7 çiftten biri çocuk sahibi olamıyor ve bu çiftlerin sadece yüzde 30'u ''tüp bebek'' veya ''mikroenjeksiyon'' gibi ileri tekniklere başvuruyor.

Kısırlık sorunu yaşayan erkekler daha fazla

İstanbul Memorial Hastanesi Tüp Bebek ve Genetik Merkezi Başkanı Prof. Dr. Semra Kahraman, ''Çiftler arasındaki kısırlık oranlarına baktığımız zaman kısırlığın yüzde 50 oranında sadece erkeklerden, yüzde 20 oranında hem erkek hem de kadından kaynaklandığını görüyoruz. Yani her kısır 100 çiftten 70'inde erkeğin kısırlığı söz konusu. Türkiye'de bunun önemi henüz tam olarak anlaşılmış değil. Kısırlık hala daha çok kadınlarla ilgili bir sorun gibi düşünülüyor. Ancak son istatistikler, tüp bebeğe başvuran çiftler arasında yapılan incelemeler, erkek kısırlığının gerçekte kadın kısırlığından daha önde olduğunu gösteriyor'' dedi.

Erkek geç kalmamalı

Kısırlık tedavisinde teşhisin doğru olması, uygun yöntemin seçilmesi için çiftlerin birlikte doktora gitmelerinin önemli olduğuna işaret eden Kahraman, ''Bazı çiftlerde gerçekte sorun erkekte olduğu halde yıllarca kadın doktordan doktora koşturuyor, tedavi olma yoluna gidiyor. Böylece erkeğe bağlı sorun gözden kaçırıldığı için kadının yaşı ilerliyor. Bu çiftler tüp bebeğe başvursalar bile yaş çok ilerlediğinden, doğal olarak bu yöntemde de başarı şansı azalıyor'' diye belirtti.

Hiç sperm olmayan erkeğin çocuğu oluyor

Günümüzde tedavi edilemeyen çok az kısırlık vakası kaldığına, bunların da erkekten kaynaklanan vakalar olduğuna işaret eden Kahraman, yumurtalıklarında hiç sperm bulunamayan erkeklerin tedavi edilmesi birçok yeni tekniklerin geliştirildiğini vurguladı. Kahraman, ''Bu teknikler bizi geçmişte hiç sperm bulamadığımız erkeklerin yüzde 59-60'ında sperm bulabileceğimiz bir duruma getirdi. Yani kısırlık artık büyük ölçüde tedavi edilebiliyor'' diye konuştu.

Tedavi süresi 10 gün kadar sürüyor

Kahraman, Türkiye'de 35 yaşın altındaki çiftlerde mikroenjeksiyon ve tüp bebek tekniğiyle elde edilen gebelik oranının yüzde 60 civarında olduğunu, bu oranın dünya standartlarıyla paralel olduğunu söyledi. Tüp bebek tedavisinde gelinen aşamada, eskiden 1.5 ay kadar süren ilaç tedavilerinin 10 güne kadar indirildiğini anlatan Kahraman, tüp bebek tedavisinin devlet güvencesine alınmasının çok önemli bir karar olduğuna dikkat çekti.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe