Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi

Ünlü tüp bebek doktoru Prof. Dr. Bülent Tıraş, tüp bebek tedavisine yumurta toplama işlemi hakkında bilgiler verdi.

Yumurta toplama işlemlerin nasıl yapılır?

Yumurta toplama işlemi bilindik jinekoloji muayene şekline gelinerek yapılıyor olacaktır. Daha çok lokal anestezi uygulaması yeterli olacaktır. Oldukça kısa zamanınızı alacak ve ağrı yaşanmayacaktır. Muayene şeklinin alınması ve gerekli uyuşma sağlandıktan sonra steril şekilde vajina içerisine özel uçlu araçla girilerek, folliküllerin içerisinde barınan yumurta sıvılarına ulaşılır ve cihazla özenle çekim yapılır. Bu sıvılar laboratuvar tüpünde biriktirilip vakit geçirmeden elde edilmiş sıvı içerisinden yumurta hücresi aranır. Eğer yumurta hücresi bulunmuşsa bu anlamda pozitif sonuç bulunamamışsa foliküller özel yıkama işlemine tabi tutulup tekrar yumurta varlığı arayışına gidilebilir.

Aşağıdaki yazıda tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemini detaylı şekilde anlatmaya çalıştım

http://www.bulenttiras.com/tup-bebek-tedavisinde-yumurta-toplama

Yumurta toplama işleminden sonra hastalar ne kadar hastanede kalmalıdırlar?

Tüp bebek tedavisinin yumurta toplama işleminde yaklaşık olarak bir saate kadar rutin hayata geçiş mümkün olacaktır. Bu aşamada eş ile birlikte kurumda olunursa anne adayının kendini güvende hissetmesi sağlanacaktır.

Yumurta toplama işleminde acı hissedilecek mi?

Tüp bebek tedavisinin en önemli aşaması olan yumurta toplama işleminin belirli günü vardır ve bu güne riayet edilmelidir. Olgunluğa ulaşmış ve tam formunda iken bu sıvılar alınırsa canlı yumurta hücresine ulaşmak mümkün olacaktır. Bunu doktor belirleyecek ve gerekli çatlatma iğneleri filan koordineli yürüyecektir. Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama aşaması bayanlar için yorucu zor gibi görünse de her hangi bir acı yaşanmadan kolay atlatılabilinecektir. Çünkü anestezi kişiye uyuşukluk sağlayacak ve on dakika kadar kısa zamanda işlem son bularak normal yaşama kolayca dönülecektir.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe