Genç Anneler ve Tosuncuk Anneleri Risk Altında!

Gebelik döneminde kadın vücudu baştan aşağı değişiyor. Kilo alımı, gebelik diyabeti, cilt rahatsızlıkları, mide bulantıları derken kadınlar, gebelikten öncekinden çok daha farklı bir döneme giriyor. Gebelikteki sağlık sorunları arasında yer alan cilt rahatsızlıkları da kadınların çare aradığı sorunlar arasında önemli bir yer tutuyor.

Acıbadem International Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Ferzan Aytuğ, gebelikte kadınların ciltlerinde oluşan çatlaklar, koyulaşmalar, damarsal sorunlarla ilgili sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, “Özellikle de çatlakların tedavisinde etkinliği henüz tam olarak kanıtlanmamış olsa da kullanılan bazı maddeler mevcut. Bunlar arasında “Regestril Sederma, Centella Asiatica” adı verilen bitki ekstresi, vitamin E, aloevera, kakao yağı, badem yağı, çuha çiçeği yağı, zeytinyağı, esansiyel yağ asitleri, kolajen, elastin, C ve E vitamini, hyaluronik asit ve pantenol yer alıyor” diyor.

Gebelik döneminde çatlak oluşum sıklığının son üç aylık dönemde yüzde 90 olduğunu belirten Dr. Ayşe Ferzan Aytuğ, bu çatlakların özellikle de karın, göğüs, kalçalar, kol ve bacaklarda yoğunlaştığını, renklerinin pembe ve mor, görüntülerinin ise hafif çökük çizgiler şeklinde olduğunu ifade ediyor. Çatlakların özellikle de genç kadınlarda, iri bebekli gebelikte, kilolu kadınlarda, ailesel yatkınlıkta, gebelik döneminden önce de çatlakları olan kadınlarda daha sık görüldüğünü söyleyen Dr. Ayşe Ferzan Aytuğ, gebelikte oluşan cilt sorunları ve ilaç kullanımı hakkında merak edilen soruları şöyle yanıtlıyor:

- Gebelikten sonra çatlaklar kayboluyor mu?
Çoğunlukla gebelik sonrası çatlakların renkleri soluyor, beyazlaşıyor ama tamamen kaybolmuyor. Gebelik döneminde vücutta oluşan çatlakların tedavisinde, doğum sonrası tedavi amaçlı olarak vitamin A içerikli kremler ve lazer (fraksiyonel lazer) kullanılıyor. Tedavilerin başarı oranının yaklaşık yüzde 50 olduğunu söyleyebiliriz.

- Gebelikte pigmentasyon artışı (ciltte koyulaşma) sık görülüyor mu, nedeni nedir?
Gebelik döneminde cilt dokusunda pigmentasyon artışı olarak ifade ettiğimiz ciltte koyulaşma ortaya çıkması sorunu neredeyse her gebede görülebiliyor. Bu sorun özellikle de koyu tenli kişilerde daha sık karşılaşılan bir sorun. Ciltte koyulaşmayı sağlayan MSH (melanositleri uyaran hormon) hormonunun artışı sonucunda melanozis ortaya çıkıyor. Meme başı, genital bölge, koltuk altları, benler ve izlerde renk koyulaşması görülüyor. Ayrıca karın orta hatta oluşan koyu renkteki çizgilenmeyi de bu sorunun tipik belirtisi olarak değerlendiriyoruz.

- Gebelik maskesi nedir? Önlemek için ne yapılmalıdır?
Gebelik maskesi veya gebelik lekesi olarak adlandırılan (Melazma), yüzde kelebeğe benzeyen kahverengi bir lekeyle ortaya çıkıyor. Bu durum da gebelerin yüzde 70’inde rastlanılan ve kozmetik açıdan oldukça sıkıntılı olabilen bir görünümdür. Kronik olarak tekrarlayabiliyor. Bu nedenle melazma oluşumunu önlemek için yüksek korumalı güneşten koruyucu (mineral filtreli) kullanmak gerekiyor.

Doğum sonrası yavaş yavaş solabiliyor, hatta bazı vakalarda zaman içinde kaybolabiliyor. Dirençli olanların tedavisinde özel krem karışımları, meyve asitli kimyasal soyma işlemleri ve lazer tedavisi uygulanıyor.

- Gebelikte damarlarda bir değişim oluyor mu, bu damarsal değişimler kalıcı mı?
Vücutta östrojen hormonunun artışına bağlı olarak damarlarda genişleme, düzensizlik, büyüme ve göllenme olabiliyor. Bu değişikliklerin çoğu doğum sonrası kayboluyor. Gebelik döneminde vücutta damarsal yapılarla ilgili olarak başlıca şu değişiklikler meydana geliyor:

• Örümcek damar genişlemesi: Gebelerin yüzde 70’inde ilk 6 aylık dönemde görülüyor. Açık renkli kişilerde koyu renklilere göre üç daha sık ortaya çıkıyor. Yüz, boyun ve kolda yerleşebiliyor.
• Avuç içi kızarıklığı: Gebelerin yüzde 70’inde bu sorun ortaya çıkıyor. Açık renkli kişilerde; koyu renklilere göre üç kat daha sık görülüyor.
• Varis oluşumu: Özellikle de bacaklar, genital bölge ve makatta ortaya çıkıyor. Gebelerin yaklaşık yüzde 40’nda varis sorunu ortaya çıkıyor.
• Şişkinlik (ödem): Gebelerin yaklaşık yüzde 50’sinde yüzde, el ve ayaklarda görülüyor.

Bunların dışında vücutta damar akışının artmasından dolayı vajen bölgesinde kırmızılık ve rahim ağzında mavimsi renk değişikli göze çarpıyor. Yüz bölgesinde kızarıp bozarma atakları ve vücutta kurdeşen benzeri kabarmalar oluşuyor. Ayrıca vücutta sıcaklama veya üşüme atakları olabiliyor.

- Gebelik döneminde hangi ilaçlar kullanılırsa anne ve bebek etkileniyor?
Gebelikte kullanılan ilaçlar fetusu direkt veya indirekt olarak etkileyebiliyor. Bu etkilenme şiddeti gebelik dönemine ve ilaçların plasentadan geçişine göre değişebiliyor. İlk iki aylık dönemde organ oluşumu başladığından ilaçların, fetusa zarar verme riski de artıyor. Bir başka deyişle bu dönemde kullanılan ilaçlar, bebeğin organları oluştuğundan dolayı en yüksek riski yaratıyor. Sadece ilk iki aylık dönemde değil, gebeliğin diğer dönemlerinde de fetusun organ gelişimi, fonksiyonlarının yanı sıra, gebeliğin seyri de olumsuz yönde etkileniyor. Bu dönemde ilaç kullanımına dikkat edilmesi ve hekim kontrolü olmadan kullanılmaması gerekiyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe