Göremeyen Çocuğun Başarısı Düşüyor!

Okulların tatil edildiği sömestr, 6 ayda bir muayene edilmesi gereken çocukların göz kontrolü için en güzel fırsat.

Okul çağındaki çocuklar için gözle ilgili sıkıntılar büyük önem taşıyor. Çocuğun görme ile ilgili rahatsızlıkları okul başarısını doğrudan etkiliyor. Çocuklarda en sık görülen göz hastalıkları, göz kayması, göz tembelliği, gözyaşı kanalı tıkanıklığı, miyop, hipermetropi, şaşılık, astigmatizma ve konjonktivit.

Göz bozukluğunda önlem alınmadığında, gözde tembellik başlıyor ve bu durum ilerleyen yıllarda çocuğun görme kalitesini ciddi oranda etkiliyor. Uzmanlara göre, görme bozukluğu olan ve gözlük kullanan çocukların 6 ayda bir düzenli olarak göz kontrolünden geçirilmesi gerekiyor. Çünkü çocuk büyüdükçe değişen göz yapısı nedeni ile görme bozukluğunun yakından takip edilmesi de zorunlu hale geliyor.

Mevcut göz rahatsızlıklarının takibi ya da farkedilemeyen görme sıkıntılarının teşhisi içinse sömestr tatili ailelere önemli bir zaman fırsatı sunuyor. İki haftalık ara döneminde okul çağındaki çocukların göz doktoruna muayene ettirilmesi, başarıları için büyük önem taşıyor.

Tembelleşen Göz Notları Etkiliyor

Okul çağındaki çocuklarda dikkat edilmesi gereken en önemli göz rahatsızlıklarından biri de göz tembelliği. Doç. Doktor Zeki Tunç, göz tembelliğini şöyle tanımlıyor:

“Göz tembelliğinde beyin daha doğru ve net olan gözün gönderdiği görsel uyarıları değerlendirmeye alıyor. Diğer gözden daha az net gelen görüntüleri ise beyin kabul etmiyor ve kullanmadığı için de beynin o gözden gelen uyarıları algılayan arka kortex alanında tembellik ortaya çıkıyor. Bu durumun oluşmaması için çocuğun göz muayenesine götürülmesi zorunludur, zira bu bozukluğu aile ve çocuk doktoru anlayamayabilir. Çocuğa gereken gözlük takılıp, fazla net olan göz kapatılıyor ve tembel gözün de çalıştırılması sağlanıyor”

Gözlük Camının Kalitesi Önemli

Altra Optik Genel Müdürü Ekim Somer ise, kaliteli gözlük camının çocuklardaki göz rahatsızlığının tedavisinde çok önemli olduğunu vurgulayarak, ailelere uyarıda bulunuyor

”Hepimiz çocuklarımıza gözümüz gibi bakıyoruz. Ancak onların göz sağlığına da gereken hassasiyeti mutlaka göstermeli, göz kontrollerini kesinlikle ihmal etmemeliyiz. Özellikle sömestr tatilindeki zaman fırsatını iyi değerlendirip çocuklarımızı mutlaka bir göz muayenesine götürmeliyiz. Farkedilmeyen göz rahatsızlıkları çocuklarımızın okuldaki başarısını olumsuz yönde etkileyen en önemli unsurların başında geliyor. Altra Optik olarak bizler, özel tasarımlı ve kaliteli gözlük camlarımız ile çocuklarımızın göz kusurlarına etkin çözüm sunuyoruz.”

Uzmanların sömestr tatiline ilişkin bir önemli uyarısı daha var. Özellikle göz sağlığı açısından çocukların bilgisayar ve ekran başında çok fazla vakit geçirmemeleri gerekiyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe