Çocuğunuzda 'süt alerjisi' olabilir

Besin alerjisi tüm dünyada artıyor, çocuklarda besin alerjisi yapan gıdaların başında süt alerjisi geliyor. Süt alerjisi, ek gıdaya geçiş yaşında başlayabildiği gibi her yaşta da yaşanabiliyor.

Süt alerjilerinin bulguları, hastadan hastaya göre değişebiliyor. Bazen bulguların çeşitliliği ve şiddetinin farklılığı, süt alerjisinin tanısının koyulmasında yanıltıcı sonuçlar doğurabiliyor.

Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony besin alerjilerinin, bağışıklık sisteminin normal şartlarda zararsız olan bir besin maddesini, yanlışlıkla zararlı olarak algılaması ve aşırı tepki vermesiyle ortaya çıkan bir durum olduğunu belirtti.

Süt alerjisinin bulgularının, tuttuğu organa göre değiştiğini söyleyen Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony; “ Süt Alerjisi deriyi tuttuğunda; deride hassasiyet, kaşıntı, kızarıklık, egzama, ürtiker, solum yollarını tuttuğunda, burunda geçmeyen akıntı, tıkanıklık, kaşıntı, sinüzit, öksürük, hırıltı, nefesle darlığı, tekrar eden bronşit ve astım yapabilir. Sindirim sistemini tuttuğunda ise bulantı, kusma, iştahsızlık, ishal, kabızlık, reflü, bazen de direkt bir organ tutulumu olmaksızın sadece kilo alamama, büyüme geriliği yapabiliyor” dedi.

Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony; süt alerjilerinin bazen de çok şiddetli seyrettiğini ve anafilaksi denilen ani şok tabloları yapabileceğini söyledi. Şok tablosu yaptığı hastalarda, süt alerjilerine karşı tepkinin çok ciddi olduğunu, hasta kendisi süt tüketmese bile sağılan, pişirilen, süt ile yemek yapılan hatta süt içilen ortamlarda bu işlemlerin havaya karışan süt proteinleri sebebiyle anafileksi gelişebileceğine dikkat çekti.

Her türlü besinin gıda alerjisi yapma potansiyeli olduğuna, fakat en sık besin alerjisi yapma potansiyeli olan gıdalar arasında süt, yumurta, buğday, soya, fıstık, fındık, balık ve deniz ürünleri bulunduğuna değindi.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe