Yenidoğan Sünneti Travmayı Önlüyor

Erkek çocukların sünnet zamanı, aileler için en önemli konuların başında geliyor. İleri dönemlerde psikolojik sorunlara yol açacağı gerekçesiyle, 2-6 yaş arasında sünnet yaptırılması tavsiye edilmiyor. 

Erkekliğe ilk adım olarak değerlendirilen sünnet, “Bu kadar küçük yaşta olur mu?” yaklaşımının aksine, doğar doğmaz yapıldığında yaşanabilecek pek çok travmanın da önüne geçilmiş oluyor. Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Agil Abilov, yenidoğan sünneti konusunda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Yenidoğan sünneti, cerrahi işlemin rahatlığı, çocukları idrar yolları enfeksiyonlarından korumasının yanı sıra, yara iyileşmesinin çabuk olması ve sünnet sonrası bakımın kolaylığı nedeniyle sünnet için en ideal dönem olarak kabul ediliyor.

Yenidoğan sünnetinin avantajları;

• Genel anestezi gerektirmiyor,
• Yara iyileşmesi hızla gerçekleşiyor,
• Kanama ve şişlik riski azalıyor,
• Bebek küçük olduğundan bakımı daha kolay oluyor,
• Yenidoğan bebek anne sütü alırken rahatlıkla sakinleşebiliyor,
• İşlem sonrası ağrıkesici ihtiyacı az oluyor ya da gerek duyulmuyor.

Çocuğun bilinen bir rahatsızlığı olmamalı

Yenidoğan sünneti olması için en önemli şart çocuğun ek bir sorununun olmaması ve cinsel organın bu işleme uygun olmasıdır. Yani eğer hastanın bilinen ek hastalığı yoksa her iki yumurtalığı yerinde ise ve cinsel organ yapısı uygunsa yenidoğan sünneti yapılabilmektedir.

İlk 24 saatten sonra yenidoğan sünneti yapılabiliyor

Yenidoğan sünneti için çeşitli yöntemler olmasına karşın klasik sünnet komplikasyon oranını en aza indirdiği için tercih edilmektedir. İlk 24 saatten sonraki dönem yeni doğan sünneti için tercih edilen zamandır. Böylece doğum sonrası hasta sünnetli olarak taburcu edilmiş olmaktadır. Bunun en önemli avantajı çocuğun henüz çevresinin farkındalığında olmadan işlemin yapılmasıdır. İlerleyen zamanlarda sünnet esnasında lokal anestezi yapılmasına rağmen bebeğin ayaklarını tutmaya tepki olarak huzursuz olduğu görülebilmektedir. Bu nedenle sünnet işlemi için doğumdan itibaren 15 gününü geçirmemekte yarar vardır.

Son derece konforlu ve güvenilir bir yöntem

Yenidoğan sünneti yapılmasına karar verildikten sonra operasyondan 1 saat öncesinde bölgenin etrafına lokal anestezik etkisi olan bir krem sürülür. Yenidoğan sünnetinde klasik dikişli yöntem kullanılır. İşlem sonrası yara yerinde kısa sürede iyileşme sağlanmaktadır.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe