Çocuğunuz Grip mi Nezle mi?

Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da grip salgını devam ediyor. Özellikle son 10 gündür çocuklarda düşmeyen ve yüksek seyreden ateş (39C), boğaz ağrısı, halsizlik, iştahsızlık ve kas ağrısı ile grip salgını kendini gösteriyor.

Havaların soğuk olduğu dönemlerde ortaya çıkan nezle ve gribin genelde birbirine benzer bulgular gösterdiklerini belirten Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, “Grip nezleye göre daha ağır seyreder ve grip sonrası özellikle bakteriyel enfeksiyonların tabloya eklenmesiyle bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Kalabalık ortamlarda bulunanlar, çocuklar, yoğun seyahat edenler, hamileler, 60 yaş üzeri kişiler, savunma sistemi zayıf kişiler, kronik hastalığı olanlar gribi daha ağır geçirir” dedi.

İyileşme Süreci 1-2 Hafta Sürüyor

Gripte ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, kas ağrısı, titreme, halsizlik, yaygın vücut ağrıları olduğunu aktaran Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, "Çocuklarda ve yaşlı kişilerde daha ağır seyreder. Grip tedavisinde özel virüs ilaçları ve belirtilere yönelik destekleyici tedaviler uygulanır. İyileşme süreci 1-2 hafta sürer. Etkili bir tedavi ile hastalık süresi kısaltılır ve yaşam kalitesi artırılabilir. Rahatlatıcı tedavi olarak ağrı kesiciler, bol sıvı tüketimi ve yatak istirahati önerilir” diye konuştu.

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, hastalığın buluşma yolları hakkında ise şu bilgileri verdi:
“Hasta olan kişiler ile ayni ortamlarda bulunmak, tokalaşmak, öpüşmek, yakın mesafede konuşmak, hapşırık ve aksırık ile dışarıya atılan vücut sıvılarıyla temas ve yine ellerimize bulasan virüsler ile hastalık yakınımızdaki kişilere kolayca bulaşır.”

Tedavi Edilmezse Zatürreye Çevirebilir

Gribin iyi tedavi edilmediğinde zatürre gelişimine neden olabileceğini belirten Akgül Akpınarlı Antony, “Düşmeyen ateş, şiddetli geçmeyen öksürük, nefes darlığı ve öksürükle birlikte sarı-yeşil renkte veya kanlı bir şekilde balgam geliştiğinde mutlaka doktora danışılmalıdır. Gribin ağır seyrettiği grupların başında çocuklar gelir. Astım, egzama gibi alerjik hastalığı olan çocuklarda grip sonrası zatürre, ortakulak iltihabı, sinüzit, bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonları ve diğer sistemleri ilgilendiren komplikasyonlar daha fazla görülmektedir” açıklamasında bulundu.

Nezle Kendiliğinden Geçer

Nezlenin gribe göre daha hafif seyrettiğini belirten Akgül Akpınarlı Antony, “Nezle kendiliğinden geçen halk arasında üşütme olaraktan adlandırılan soğuk algınlığıdır. Virüsler ile oluşur. Virüsler vücuda girdikten birkaç gün sonra hastalık belirtileri başlar. Ani burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı, boğazda gıcık oluşması, öksürük, koku ve tat duyumunun azalması, gözlerde kızarma, sulanma ve yanma belirtileri arasındadır. Ateş genellikle normaldir, ama bazı kişilerde hafif yükselebilir. Birçok hastada yorgunluk, keyifsizlik, bitkinlik hali görülür. Baş ağrısı olabilir. Birkaç gün süren belirtiler bir hafta içinde kaybolur” dedi.

Gripten Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

• Hasta kişilerden uzak durmak.
• Hasta kişilerin temas etmiş olabileceği şeylere dokunduktan sonra mutlaka ellerimizi yıkamak.
• Ellerimizi mümkün olduğunca gözlerimize, burun ve ağız bölgemize sürmemek.
• Öksürme ve hapşırma sırasında mümkünse ağız ve burnumuzun mendille kapatılması ve mendilin de başka kişilere ve ortamlara temasının önlenmesi.
• İstirahat etmek.
• Bol sıvı almak.
• Kalabalık kapalı ortamlara çok girmemek.
• Vitamin acısından zengin olan bol sebze ve meyve ile beslenmek.
• Hastalık ağır seyretme eğiliminde olduğunda mutlaka doktora gitmek.
• Kışa girmeden önce grip aşısı olmak.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe