Header AD

Doğum kadını yeniler mi?

Hamilelikle ilgili çoğu kişi kendini çok bilgili sanır ve bol öğüt verir. Dezenformasyonun yaygın olduğu bu alanla ilgili soruları uzmanlar cevapladı.

Söz konusu hamilelik ve bebek bakımı olunca herkesin söyleyecek bir sözü var. Kimileri 5 çocuk büyütmüş, kimileri kocaman bir ailede büyümüş, kiminin komşu sohbetleri, kiminin atasözleri… Bu kadar çok öğüt verilen, herkesin kendini bu kadar çok bilgili sandığı başka konu var mıdır bilmiyorum.

Dezenformasyonun böylesine yaygın olduğu bir alanda kafama takılan bazı soruları konunun uzmanlarına sordum. İşte cevapları.

Doğum kadını yeniler mi?
Op. Dr. H. Kübra Taman (Kadın Doğum Uzmanı): Doğum kadını yenilemez. Eğer bu laf doğru olsaydı 8 çocuk doğuran kadının hiç yaşlanmaması gerekirdi. Hem gebelik hem de emzirme süresince kadın vücudundaki tüm vitamin ve mineralleri bebekle paylaşır. Bu yüzden beslenmesine her zamankinden daha fazla dikkat etmesi gerekir. Gebelik süresince genişleyen karın, doğumda kullanılan vajinal kaslar ya da sezaryende kesilen karın kaslar hiçbir zaman doğum yapmamış bir kadınınki gibi olmaz. Ancak gebelik öncesinde ve sırasında düzenli egzersiz yapıldıysa görülen hasar minimumda olur.

İlk çocuk sezaryenle dünyaya gelirse diğer çocuklar da mutlaka sezaryenle mi doğmalıdır?
Op. Dr. Hakan Çoker (Kadın Doğum Uzmanı): Sezaryenden sonra vajinal doğum (SSVD) mümkündür. Avrupa’da SSVD oranları %60-%70 civarındadır. Türkiye’de bunun pek yaygın olmaması rahim yırtılması (rüptür) korkusu yüzündendir. Bu korkunun tıbbi bir dayanağı yoktur. SSVD durumunda da sezaryen sonrası tekrar sezaryen durumunda da rüptür riski % 0.05 ile %1,5 arasında değişir. Doktorlarımızın bu kadar küçük riskleri bile alamamalarının takip ettikleri gebeleri normal doğum konusunda yüreklendirmemelerinin sebebi kendilerini koruyan hiçbir yasanın olmamasıdır.

Yeni doğan bebekler hiçbir şeyi görmezler mi?
Op. Dr. Faruk Abit(Göz Hastalıkları Uzmanı): Doğduğumuzda gözlerimiz tembeldir. Görme merkezi çalışa çalışa işlev kazanır; buna rağmen yeni doğanlar hiçbir şeyi görmezler diyemeyiz. Karanlığı ve ışığı ayırt edebilirler, el hareketlerini fark edebilir, insanları ve cisimleri siluet halinde görebilirler. Bir çocuğun bir yetişkinle aynı derecede görebilmesi ancak 3-4 yaşlarında mümkündür.

Bebek 6 aylık olduğunda mutlaka katı gıdalara başlamalı mıdır?
Dr. Kadir Tuğcu (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı): Çocuğun gelişimi olması gerektiği gibi gidiyorsa katı gıdalara başlama mecburiyeti yoktur. Çocuğa katı gıda teklif edilir, istiyorsa verilebilir. Şimdiki doktorların 6. Ayda mutlaka katı gıdaya başlatmaları kendi çıkarları içindir. 6. Ayda aşılar biter ve doktor ziyaretleri seyrekleşir. Amerika’da doktorlar annelere bebeklerine ne yemek yapacaklarını dikte ederler çünkü orada yemek yapma kültürü yoktu. Bizde böyle bir uygulamaya gerek yok. Bizim annelerimiz yemek yapmayı bilir.

Çocuğa verilecek yemekte dikkat edilmesi gereken tek unsur tuz kullanımında aşırıya kaçılmamasıdır. Benim takip ettiklerim arasında 20 senede 6 anne bebeklerini 2 yaşına kadar yanlıca anne sütüyle beslemeyi başardı.

*Bu sitede yazınızı yayınlatmanın en ucuz yöntemi için tıklayın!
loading...
Doğum kadını yeniler mi? Doğum kadını yeniler mi? Reviewed by VEKA MEDYA on Cuma, Mayıs 25, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok

Post AD

[hizlibul9129116.html]