Anneye Destek Vermek Bebek Gelişimini Olumlu Yönde Etkiliyor

MedAmerikan Tıp Merkezi doktorlarından Pedagog Güzide Soyak, Anneler Günü kapsamında annelere ve anne adaylarına önerilerde bulunuyor. 

Pedagog Güzide Soyak, bebek ile ilk bakışmadan, onunla kurulan duygusal bağa, büyüme sürecindeki davranış biçimleri ve ebeveyn ilişkine dair önemli noktalara dikkat çekerken, her ağlamanın ihtiyaç sinyali olmadığını, çocukların dünyasına girebilmek için oyunlarına eşlik etmek gerektiğini söylüyor. Güzide Soyak ayrıca çok özel bir dönem olan hamilelikte çiftlerin dayanışmasının bebeğin gelişimine de olumlu yansıdığını belirtiyor.

Hamilelik; içerisinde birçok duyguyu barındıran, aslında annenin psikolojik olarak tekrar doğabildiği bir süreçtir. Bu süreç ebeveynlerin her ikisi için de bir bebek sahibi olmayı düşünmeye başladıkları andan itibaren oluşmaya başlar. Zaman içerisinde bebek sahibi olmakla ilgili hayallerin ve kaygıların anne ile babalığı şekillendirdiği gözlemlenir.

MedAmerikan Tıp Merkezi doktorlarından Pedagog Güzide Soyak, eşler arasında iletişim ve ilişkinin destekleyici olmasının büyük önem taşıdığına değinerek; eşinin desteğini hisseden bir annenin duygu durumunun ve bebekle kurduğu ilişkinin iyi yönde geliştiğinin gözlemlendiğini belirtiyor. Çok özel bir dönem olan hamilelikte çiftlerin dayanışması bebeğin gelişimine de olumlu yansıyor.

Doğumla birlikte ilk günlerde görülen annelik hüznü olarak tanımlanan ve ilk 10 gün içerisinde geçen bir süreç yaşanabildiğini belirten Pedagog Güzide Soyak; huzursuzluk, artan kaygı hali, ağlama krizleri ve değişen duygu durumları bu dönemde sıklıkla gözlemlenebildiğini, bu dönemin, doğum sonrası “uyum süreci” olarak adlandırıldığını belirtiyor. Güzide Soyak; “Birçok anne bebeklerini her ağladığında kucaklarına alıp almamaları konusunda kararsız kalırlar. Bebeğin ağlamasının tedirginlik yaratması normaldir. Fakat her ağlama bir sıkıntı ağlaması değildir. Ağlamaların bir ihtiyaç doğrultusunda olup olmadığını anlamak için deneme-yanılma süreci kullanılabiliyor. Bebeği tanımaya başladıktan sonra bu kaygı da azaldığı gözlemleniyor. Kucakta olmak sadece bebek için değil anne içinde anlam taşır. İhtiyaçları zamanında karşılanan ve rahatlayan bebeğin, bakım veren ebeveyni ile temel güven duygusunu oluşturduğu gözlemleniyor. İhtiyaçları karşılanan bebeklerin rahat, huzurlu ve iletişime açık olmaları bu sürecin sağlıklı geliştiğini gösterir. Bebekler yaşamın ilk yıllarında temelleri atılan sosyal ilişki kurma ve sürdürme becerisini ebeyenlerin ile kurdukları ilişki üzerinden öğrenirler. Anne ve bebek arasındaki göz teması, gülümseme ilk adımlardır. İlk bebeklik döneminde anneye duyulan ihtiyacın sonraki yıllarda azalması beklenen bir durumdur. Bir tarafı ile anneye bağımlı olan bebeğin anneye bağlılık hisseden ama kendi özelliklerini de geliştiren bireyler olmasını da beklendiğini” belirtiyor.

İlk 3 yaş içerisinde gelişen bağımlı olmaktan bağlı olmaya geçişi hazırlayan bu dönem ebeveynlerin tutumu ile şekillendiğini de belirten Güzide Soyak, bundan sonraki süreçleri şöyle anlatıyor;

Yanında annesi olmadan hiç bir yerde kalamayan, bütün ihtiyaçlarının annesi tarafından karşılanmasını isteyen, en ufak bir zorlanmaya tolerans göstermeyen çocuk haline dönüşürler. Kontrol ve kısıtlama duygusu bir süre sonra anneyi de zorlayan bir duygu haline dönüşür. Çatışmamak, bağımlı ilişkileri oluşturmamak için çocuğun kendini tanıma ihtiyacına destek vermek, stres yaratan durumları çözümlemesini beklemek, onun gelişimine faydalı olacaktır.

İyi anne, baba olmak bebeğin yerine düşünmek ve bütün karşılaştığı zorlukları onun yerine aşmak olmamalı. Yine çocukların dünyasını anlamak, ilişkiyi güçlendirmek için oyunu kullanmanın ne kadar kıymetli bir yöntem olduğunu unutmamalı. Oyun, çocuğun gelişimi içerisinde ilgi ve becerilerini keşfetmesi, duygularını ifade edebilmesine yardım eden en önemli yoldur. Çocuklar arkadaşları ve ebeveynleri ile kurduğu oyunlarda onları gözlemleyerek, iletişim kurarak bazen sırasını bekleyerek ve yöntemler geliştirerek bilişsel, duygusal ve sosyal becerilerini güçlendirir.
Bazı anne, babaların çocukları ile ilişkilerinde sınır koyamadığı, onların kırıklık yaşadığı durumlarda gösterdikleri tepkileri karşılamada tahammülsüz davrandıkları gözlemleniyor. Tüm anne ve babalar çocuklarının özgüvenli, sevgi dolu ve kendilerine has bir kimlikle büyümesi arzusu içerisindedir.
Çocuğun farklılıklarına saygı göstermek, tutarlı ve dürüst ebeveyn olmak kendisi ile ilgili olumlu algı geliştirmesine neden olacaktır. Sağlıklı anne, baba çocuk ilişkisi sonucunda özgüvenli, sınırlarını bilen, bilişsel, sosyal ve duygusal gelişiminin olumlu geliştiği çocuklar oluşacaktır.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe