Psikolojiniz Bebeğinizi de Etkiliyor

Hamilelikte anne adayının psikoloji bebeğin gelişimini ve ilerideki hayatını derinden etkiliyor...

“Bir insanın fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığının temel taşları anne karnında yapılanıyor. Bu dönemde anne adayları olabildiğince stresten uzak, huzurlu, mutlu ve kendileri ile barışık olmalı” diyen Chopra Center Üniversitesi Meditasyon Eğitmeni N. Ebru Şinik, hamile bayanların hem kendi hem de karnındaki bebeğin bütünsel sağlığı için meditasyon tekniğinin uygulanması en basit ve en etkili uygulamalardan birisi olduğunu belirterek, Harvard, Yale, Massachusetts Üniversiteleri gibi uluslararası bilim otoriteleri tarafından da meditasyonun bu faydalarının kanıtlandığının altını çiziyor.

Anne adayının hamilelik döneminde yaşadığı stres, ses tonuna bile yansıyor. Fetus, anne sesinin melodisi, ritmi ve frekansından annenin ruhsal durumunu algılayarak, anne ve dış dünya ile iletişime geçip geçmeme kararı veriyor. Annenin sesi yumuşak, rahat ve ahenkli olduğunda fetus bu huzur sinyallerini alarak anneye ve dış dünyaya severek ve güvenle yönelerek, gelişimini en sağlıklı şekilde tamamlıyor.

Strese girilen her an, kalp atışlarının hızlanması, kan basıncının yükselmesi, artan terleme gibi sinir sistemi, bağışıklık sistemi ve psikolojik sağlığı zayıflatan pek çok fizyolojik olayla hamilelik döneminde çok fazla karşılaşıldığına dikkat çeken ‘Yükselen Çağ’ Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Bütünlüğü Merkezi kurucusu N. Ebru Şinik yaşanan tüm olumsuzluklara karşı düzenli meditasyon uygulamasının panzehir görevi gördüğünün altını çiziyor.

Şinik, meditasyon esnasında gelişen ‘Dingin Farkındalık’ olarak nitelendirilen bu sükunet halinin zamanla günlük hayatta da sürdüğünü ve strese girilebilecek muhtemel olaylar karşısında anne adayının daha sakin kalarak zihnini kontrol edebilldiğini ve stresi yönetebildiğini vurguluyor.

Düzenli Meditasyonun Yararları

Şinik, fetus oluşmaya başladığı andan itibaren annenin tüm ruh halinin doğacak çocuğun bilinçaltına yerleşmeye başladığını ve hem pozitif hem de negatif olarak yerleşen tüm duyguların bebeğin ilerideki kişilik gelişimine büyük oranda etki ettiğini belirtiyor. Düzenli meditasyonun hamilelikte sağladığı başlıca faydalar:

• Rahatlama
• Bedensel, zihinsel ve ruhsal dengenin kurularak, sürdürülmesi
• Stres ve stres kaynaklı rahatsızlıklardan korunma
• Korku ve endişelerden özgürleşme
• Fiziksel ve ruhsal enerjinin yükselmesi
• Sezgisel olarak bebekle daha yoğun iletişime geçme
• Yaşam kalitesinin artması: Kan dolaşımı ve kalp atışlarının normal seyrine yerleşmesi, tansiyonun dengelenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, böbreküstü bezlerinin düzenli olarak DHEA Büyüme hormonu ( anti-aging hormonu) salgılaması
• Uyku kalitesinin artması
Düzenli meditasyonun bebek için sağladığı başlıca faydalar;
• Derin rahatlama
• Anne ile güven ve sevgi dolu bir ilişkinin kurulması
• Doğum sonrası özgüveni tam ve hayata dengeli tutunabilme yeteneğinin gelişmesi
• Anne karnında hissetmiş ve yaşamış olduğu güven, huzur ve sevgi duygularından ötürü: Yüksek uyku kalitesi, diğer bebeklere oranla daha az ağlama sorunu ve beslenmenin kolaylıkla gerçekleşmesi
• Konuşma, dinleme ve öğrenme kapasitesinin yükselmesi

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe