Bakıcı Seçimine Dikkat!

Uzmanlar, doğru olmayan bakıcı seçiminin çocuğun gelişiminde riskleri de beraberinde getireceğine vurgu yapıyor.

Yaşam şartlarının değişmesiyle birlikte günümüzde çoğu anne çalışıyor. Durum böyle olunca da çocuk sahibi anneler çocuklarının bakımı ve eğitimi için bir bakıcı tutmak zorunda oluyor.

Çocuğun gelişimi ve eğitiminde bakıcının rolünün göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Etiler Polikliniği Uzm. Klinik Psikolog Aynur Sayım, ailelere önemli uyarılarda bulunuyor.

Temel Güven Duygusu Ailede Kazanılır

Çocuğun beslenme, bakım, koruma, sevgi, eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra güven ortamı oluşturup çocuğun yeteneklerinin gelişmesinde, var olan potansiyellerini en iyi biçimde kullanmasında ailenin rolüne dikkat çeken Sayım, çocuğa temel güven duygusunun kazandırılmasında ailenin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Çocukların birçok şeyi özellikle bakım veren kişiden aldığını hatırlatan Sayım, anne – babayı model alarak davranış şekillerini oluşturan çocuğun anne ve babasıyla ilişki tarzının son derece anlamlı olduğunu vurguluyor.

Bakıcı, Anne ve Baba ile Ortak Tutum Sergilemeli!

Sayım, ailelere şu uyarılarda bulunuyor:
“Günümüzde çalışan annelerimiz çoğunlukta, dolayısıyla bakım için ya bir bakıcı ya da aile büyüklerinden yardım alınıyor. Burada önemli olan bakım veren kişi ile anne-babanın ortak tutumlar sergilemesi. Çocuk eğitimi için bulunduğumuz önerilerin aynısını bakım veren kişinin de uygulaması gerekiyor.”

Bakıcının Yaklaşımları Doğru ve Net Olmalı!

Uzm. Klinik Psikolog Aynur Sayım, sözlerini şöyle sürdürüyor:
“Bakıcı seçimi merak edilen oldukça önemli bir konu. Bakıcının yaklaşımları doğru ve net olmalı. Anne ve babadan beklediğimiz; sağlıklı bir iletişim, sevgi ve disiplin dengesi, çocuğun bireyselleşmesi için çaba beklentilerinin aynısını bakım veren kişiden de bekliyoruz. Bundan dolayıdır ki anne ve babanın bakıcıyı bu doğrultuda yönlendirmeleri, ortak yaklaşım oluşturmaları gerekiyor.”

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe