Emzirmek bebeğin zekasını geliştirir mi?

Anne sütünün bebekler için pek çok faydası olduğunu biliyoruz. Peki emzirmek bebek zekasını etkileyen faktörlerden biri mi?

Anne sütü ve emzirmenin her geçen gün farklı bir yararı ortaya çıkıyor. Yapılan araştırmalar bağışıklık sistemini güçlendiren faydalarının yanı sıra, emzirmenin ve anne sütünün zeka üzerinde de etkili olduğunu gösteriyor. Uzmanlar ve araştırmalar her zaman aynı sonuçları ortaya koymasalar da, özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü emmenin, ilk 9 ay ise anne sütü ağırlıklı beslenmenin bebeklerin zekalarını olumlu etkilediği görülüyor.

Peki bu konuyla ilgili kesin bir kanıt var mı dersiniz? Ne yazık ki pek çok araştırmaya konu olan anne sütü ve bebek zekası ilişkisi hakkında henüz kesin bulgular ortaya konamıyor. Çünkü yapılan bir araştırmanın sonucu emzirmenin ve anne sütünün bebeğin zekasını olumlu yönde etkilediğini gösterirken, bir diğer araştırma bebeğin zekası ile anne sütünün arasında hiçbir ilişki olmadığını gösteriyor. Genel kanı uzun süre anne sütü emen bebeklerin daha zeki olacakları yönünde olsa da bunun tersini ispatlayan araştırmalar da bulunuyor.

Bebekler için pek çok yararı olan anne sütünün özellikle bağışıklık sistemini güçlendirdiği kesin. Zeka gelişiminde ise beslenme gibi birçok faktörün etkili olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle genetik faktörler bebeğin zekasını belirleyen en önemli unsurlardan biri.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe