Bilişsel becerileri geliştirmeye odaklanan Montessori eğitimi nedir?

Bilişsel becerileri geliştirmeye odaklanan Montessori eğitimi nedir?

Montessori 2

Bilişsel Becerileri Geliştirmeye Odaklanan Montessori Eğitimi Nedir?

Klasik eğitim modellerinden farklı olarak bilişsel becerilerin gelişmesine odaklanan Montessori eğitim modeli, 0-6 yaş çocuklar için uygundur. Özel yöntemlerle sürdürülen eğitimler esnasında çocukların kişisel becerileri görünür hale getirilir.

Kalıplaşmış Modeller ve Montessori Eğitimi Arasındaki Farklar

Her çocuğun tek ve kendine özel yetenekleri olduğunu bilen eğitimciler rehberliğinde çocuğun özgürlüğüne odaklanan eğitim modeli, bilişsel becerileri ortaya çıkaracak materyallerle desteklenir. Çocukların;

·         Öğrenme kapasitelerinin

·         Öğrenme sürelerinin ve

·         Öğrenme yöntemlerinin farklılıklarının eğitim modelinin temelini oluşturduğu sınıflarda, somut malzemeler eşliğinde soyut kavramlar öğretilir.

Konusunda uzman eğitimcilerin desteğiyle kendi malzemelerini seçen çocuklar, sonuçlara kendi yöntemleriyle ulaşırlar. Problem çözme ve zorluklarla mücadele edebilme becerisi kazanan çocuklar, gerçek hayatta karşılaştıkları durumlara karşı kolay ve hızlı bir şekilde tavır değiştirebilir.

Montessori Eğitim Yöntemleri

Çocukların yaşadıklarından ders çıkarmalarına odaklanan Montessori eğitiminde her birey “Tek ve Özgürdür”. Yetişkinlerin çocuklara müdahale etmediği süreçte, aynı oyunla istenen süre boyunca deneyim kazanma şansı sunulur.

·         Yetişkinlerden bağımsız olarak büyüyen çocuklar kendi hatalarından ders çıkartma fırsatı elde ederler.

“Ödül&Ceza” kavramından uzak süren eğitimler, çocukların bireysel alanlarına müdahale edilmeden verilir. Dikkatini ilgi alanına yönlendirmeyi öğrenen çocuklar girecekleri sınavlarda da sadece başarıya odaklanır.

·         Kaygılarını dile getirmeyi öğrenen

·         Çalışma alanlarını zevkli bir hale getiren

·         İletişim kuran ve

·         En önemlisi sorunun çözümüne yönelik önerileri kendisi keşfeden çocuklar mutlu bir yaşam sürerler.

Özgüvenli ve sorumluluk sahibi birey olarak yetişen öğrenciler, içlerindeki yeteneği görünür kılma konusunda da desteklenir.

Bebek ve Çocuklar İçin Dost Alanlarda Süren Eğitimler

Dâhilere ilham kaynağı olan Montessori modeli, eğitimin bilgi aktarımından çok daha önemli olduğunun altını çizer. Bebek ve çocuklar için kurulan dost alanlarda deneyimli eğitimciler eşliğinde topluma saygılı ve çevre bilinci gelişmiş bireyler yetiştirilir.

·         Bireyselliğin bağımsızlıkla pekiştiği ve bütünselliğin geliştiği eğitimlerde çocukların zaman geçirdikleri ortamların en ideal şekilde düzenlenmesi sağlanır.

Her aktivitenin bir sonrakinin temelini oluşturduğu eğitim modelinde, ezber yerine mantık devreye girer. Deneyim ve tekrar ile edinilen kazanımlar kalıcıdır. Montessori tarafından geliştirilmiş materyallerin kullanıldığı eğitimlerde çocuğa yol gösterilecek rehberliklerle gelişimin desteklenmesi amaçlanır.


✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe