Dikkat güçlendirmek için çocuklara özel aktiviteler

Dikkat güçlendirmek için çocuklara özel aktiviteler

Dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı çocuklarda en sık görülen sorunların başında yer almaktadır. Her ne kadar okul öncesi dönemde bu soruna pek önem verilmese de okul çağının başlamasıyla birlikte çocuklarda dikkat eksikliğinin yarattığı eksikliklere daha net bir şekilde rastlanmaktadır. Bu soruna yönelik tedbirlerin erken dönemlerde alınması, çocukların gelişimleri açısından önem arz etmektedir. Zira sorun ilerledikçe, çözüm de daha zor hale gelmektedir. Dikkat güçlendirme için başvurulabilecek pek çok aktivite bulunmaktadır. Çocukların daha okul öncesi dönemde bu aktiviteler ile tanıştırılması, dikkat düzeylerinin yüksek olması açısından büyük öneme sahiptir.

Dikkat güçlendiren oyun ya da aktivite seti çeşitleri oldukça fazladır. Bunlar arasından çocukların yaşına göre seçim yapılmalı ve çocukların sıkılmadan, eğlenerek tamamlayabilecekleri aktiviteler seçilmelidir. Bu doğrultuda evde yapılabilecek aktivitelerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

·     Nesne Saklama: Bu aktiviteyi yapabilmek için 3 ya da 4 tane kâse ve bir de küçük bir nesne gereklidir. Büyüklerin çok bildikleri bir oyun olan nesne saklamada, küçük nesne yere konulmakta ve kaselerden biri de üzerine kapatılmaktadır. Diğer üç kâse de yan yana dizilerek kaseler giderek artan bir hızda karıştırılmalı ve çocuğun küçük nesneyi hangi kâsenin altında olduğunu bulması istenmelidir.

·    Kelime Oyunu: Çocuklar ile oynanabilecek farklı versiyonlarda kelime oyunları bulunmaktadır. Önceki kelimenin son harfinden yeni bir kelime üretme dikkat güçlendirme açısından etkili bir yere sahiptir.

·     Resim Hatırlama: Bu aktivitede detayları olan bir resim çocuğa gösterilmeli ve çocuğun resme bakması için 30 saniye süre verilmelidir. Daha sonra resim kaldırılmalı ya da çocuğun gözleri kapatılmalıdır. Sonra da çocuğun resimdeki detayları sayması istenmeli veya resme dair sorular sorulmalıdır. Çocuğun alışkanlık kazanmasıyla birlikte 30 saniyelik sürenin azaltılması da mümkündür.

Dikkat Güçlendirme Setleri ve Önerileri

Yukarıda bahsedilenler evde ebeveynlerin çocukları ile yapabilecekleri kolay aktivitelerdir. Ancak dikkatin tam olarak sağlanabilmesi için özel olarak tasarlanmış aktivite setleri de bulunmaktadır. Bu setler ile çocuklar daha erken yaşlardan itibaren dikkatlerini geliştirebilmekte, gelecek dönemlerde dikkat sorunu ile karşılaşmamaktadır. Bardabas çocuklar için dikkat güçlendiren pek çok oyun ve aktivite seti sunmaktadır. Üyelerine her ay bir aktivite gönderen Bardabas, bu sayede hem çocukların zihinsel gelişimlerinin sağlıklı olmasına hem de dikkatlerinin güçlendirilmesine katkı sağlamaktadır. 0-10 yaş arasındaki çocukların kullanabileceği şekilde hazırlanan Bardabas aktivite kutuları siteye yapılan üyelikten sonra üyelerin adreslerine gönderilmekte ve iptal edilinceye kadar her ay yeni bir kutu gönderilmektedir. Bardabas web sitesi üzerinden kolayca kayıt olarak siz de çocuğunuz için aktivite setlerine sahip olabilirsiniz. Ayrıca siteden o ayki kutuda hangi aktivitelerin yer aldığını da kolayca görebilirsiniz. Üstelik Bardabas üyeliğiniz sonrasında gönderilecek kargolar için de herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz.


✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe