Pırlanta Renkleri

Pırlanta Renkleri


Pırlanta kalitesi düşünüldüğünde dört farklı sınıflandırma vardır: kesim, berraklık, karat ve renk. Ve renk söz konusu olduğunda, çoğu insan beyaz elmaslara aşinadır. Bununla birlikte, aynı renk içinde bile çok çeşitli pırlanta renk tonları ve büyük farklılıklar vardır. Bu farklılıklar, pahalı bir pırlanta ile nispeten ucuz bir pırlanta arasındaki fark olabilir. 

Pırlanta Renkleri Nasıl Derecelendirilir?

Pırlanta renkleri ve dereceleri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. En yaygın olarak tanınan beyaz pırlantanın rengi, DZ'den başlayarak alfabetik bir ölçekte derecelendirilir ve D en pahalı renk derecesidir. Renk derecesi, pigmentten ziyade renk miktarını ifade eder. Bu renk derecelendirmesi yalnızca beyaz pırlantalar için geçerli olsa da, D renk derecesinde olduğu gibi, beyaz pırlantanın en iyi renk derecesi neredeyse hiç renge sahip olmadığı için önemli bir sınıflandırmadır. Z renk derecesi, beyazdan çok sarı bir pırlantaya dönüşür.

Pırlanta Renkleri


Pırlanta Renkleri Nelerdir?

Pırlanta rengi mühimdir, ancak yalnızca belirli bir noktaya kadar. Kesim ve karat olumlu özelliklerdir. Renk ve berraklık, bir pırlantaya bakarken fark etmemenizi sağlamak istediğiniz olumsuz özelliklerdir. Renk denilince pırlantanın berrak mı yoksa sarımsı bir renk tonu mu olduğunu fark ettiğiniz bir çizgi vardır. Amacınız, fark edeceğiniz kadar düşük sarımsı bir renk tonuna sahip bir pırlanta satın almadığınızdan emin olmak olmalıdır. Sarımsı ve şeffaf arasındaki çizgi, pırlantanın şekline ve pırlantayı yerleştirdiğiniz stil ayarına göre değişir. 

Pırlanta renk skalası söz konusu olduğunda sarı elmaslar, pembe elmaslar, yeşil elmaslar, mavi elmaslar sıklıkla tercih edilenler arasındadır. 

Pırlanta Renkleri


Pırlanta Renkleri Hakkında Bunları Unutmayın

Pırlantaların renkleriyle ilgili bilinmesi gereken diğer önemli detaylar:

• Rengin olmaması genellikle iyi değerin birkaç göstergesinden biridir.
• Bir pırlantanın renk derecesi her zaman bir derecelendirme uzmanı tarafından belirlenmelidir.
• Pırlantaların kalitesi ve değeri, renkli ve renksiz pırlantalar arasında farklılık gösterir.
• Pırlanta renkleri D'den Z'ye derecelendirilir ve mücevherlerde kullanılan elmasların çoğu D'den M'ye kadar bir yere düşer.
• Yüzüğün ayarı, rengin algılanmasında ve görünümünde rol oynayabilir.

Pırlantalar hakkında daha çok bilgi için pırlanta danışmanı Sercan Rona ile iletişime geçebilirsiniz.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe