Doğuştan sünnetli olmanın normal sünnet ile ilgisi nedir?

Doğuştan sünnetli olmanın normal sünnet ile ilgisi nedir?
Bebeklerin bazı durumlarda anomali ile doğması mümkün. Ancak bunların ne olduğunun takibi ve tedavisi bugünün bebeklerinin geleceği yetişkinleri olarak sağlıklı bir hayat sürdürmesi son derece önemli.

Peygamber sünneti olarak da halk arasında anılan “doğuştan sünnetli” olma durumunun ise bildiğimiz sünnet ile ilgisi yok. Hatta tek çözüm ameliyat. Peki nedir bu “yarım sünnetli doğmak?

Avrasya Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Kılınçaslan, doğuştan sünnetli olmanın bilinmeyenlerini anlatıyor.

Doğuştan sünnetli olmak ne anlama gelir?

Hipospadias, bilinen adıyla yarım sünnetli olma veya doğuştan sünnetli olma durumu, yenidoğan erkek çocukların cinsel organlarında görülen bir çeşit gelişim bozukluğudur. Hem idrar yolu hem de penisin görünümü ile ilgili bir anomali olan hipospadias, idrar deliğinin olması gerektiği penis ucunda değil, penisin altında başka bir noktada olması durumudur. Yenidoğan her 300 bebekten 1’inde görülen yarım sünnetli görünüm, penisin içindeki idrar kanalının kısa kalmasıyla meydana gelir. Çocuğun sağlıklı gelişimi ve ileri yaşantısını normal geçirebilmesi için bu durum mutlaka tedavi ettirilmelidir.

Bebeğinizde bu belirtiler var mı?

Yarım sünnetli görünümün en belirgin özelliği idrar deliğinin penisin ucunda olması gerekirken daha alt taraflarda olmasıdır. Bunun yanı sıra bebeklerde ve çocuklarda;

  • Penisin ucunda hiç sünnet derisinin olmaması,
  • Uç tarafta olması gereken derinin normalden daha fazla bir şekilde ‘’pelerin tarzında’’ penisin üst tarafına toplanması,
  • Penisin aşağıya doğru eğik durması,
  • Bebeğin çişini pipisinin alt kısmından yapması

Psikolojik olarak olumsuz etkiliyor!

Yukarıda bahsedilen belirtilerin fark edilmemesi çocukların sosyal hayata dahil olmasıyla birlikte ciddi bir soruna dönüşebilir. Sağlık problemlerinin yanı sıra okulda, yuvada tuvaletini yapmak zorunda kalan çocuklar yaşıtları ve hemcinsleri gibi olmadığını görünce psikolojik olarak olumsuz etkilenir. Ayrıca çocukların cinsel gelişimi için de büyük bir problem oluşturmaktadır. Dolayısıyla bu durumun çocukların cinsel kimliklerini farkına vardıkları 2 yaşına kadar tedavi ettirilmesi gerekir. En ideal zaman aralığı ise 6 ay – 1,5 yaştır.

Çevresel faktörlere dikkat!

Yarım sünnetli görünümün ortaya çıkmasında birçok neden etkilidir. Genetik faktörlerin belirleyici bir rol üstlendiği bu durumda, babada durumun varlığı çocukta da olma riskini arttırabilir. Hastalığın genetik faktörlerle ilişkisinin yanı sıra çoklu çevresel etkenler de bu anomalinin ortaya çıkışında etkilidir. Besinler yoluyla alınan zirai zehirler, hava kirliliği, yüksek soya tüketimi, yanlış beslenme ve bazı hormonlara maruziyet yarım sünnetli doğum ile ilişkilidir.

Doğuştan sünnetli görünüm nasıl teşhis edilir?

Hamilelik döneminde yapılacak ultrason kontrollerinde bu durum bazen görülebilir. Ultrason ile teşhis edilememesi durumunda ise doğduktan sonra yapılacak fiziki muayene tanı koymak için yeterlidir.

Doğuştan sünnetli görünüm nasıl tedavi edilir?

Hipospadiasın düzeltilmesi için tek tedavi yöntemi ameliyattır. Cerrahi müdahaledeki amaç, normal olmayan idrar yolunu düzeltmek ve penisin aşağıya doğru kıvrılmasını engellemektir. Bunun için penisin aşağıya doğru kıvrılmasına neden olan kordi adlı yapılar çıkarılır. Daha sonra idrar kanalının kısa kalmasına neden olan eksiklik tamamlanır ve yeni bir idrar kanalı oluşturulur. Yassı bir görünüme sahip olan penis ucu doğal hale getirilir. Bebeğin/çocuğun penisi hem normal bir görünüme kavuşur hem de fonksiyonlarını geri kazanır.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe