Bebekler neden yeterli miktarda süt almiyor

Bebekler neden yeterli miktarda süt almıyor

Anneler arasında yapılan birbirinden bağımsız iki çalışma sonucuna göre anneler özellikle altıncı aydan sonra bebeklerine yeterli miktarda süt veremiyor.

Doktorlar aracılığıyla annelere verilen anne sütü pompası ve anne sütü miktarı ölçümleme anketi ve “6. Aydan sonra da 500 ml Anne Sütü” Eğitim kampanyası çerçevesinde yapılan Sütüm Yeterli mi?’ araştırma sonuçlarına göre annelerin yüzde 75 - 80’i altıncı aydan itibaren bebeklerine yeterli miktarda süt veremiyor…

Bebek beslenmesi uzmanı Milupa Aptamil, anneler arasında ‘Sütüm Yeterli mi?’ ve anne sütü pompası ile süt miktarı ölçümüne ilişkin birbirinden bağımsız iki araştırma yaptırdı. Toplam 164 bin 741 annenin katıldığı, ‘Sütüm Yeterli mi?’ anket çalışması sonuçlarına göre anneler özellikle altıncı aydan sonra bebeklerine verdiği süt miktarına dikkat etmiyor. Annelerin sadece yüzde 30’u bebeklerine Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerildiği gibi günlük 500 ml ve üzerinde süt veriyor.

Milupa’nın doktorlar aracılığıyla annelere dağıttığı anne sütü pompasının kullanımını ve bebeklere verilen süt miktarını ölçmeye yönelik 577 anneyle yapılan araştırma sonuçları da ilginç sonuçları ortaya çıkardı. Araştırmaya göre annelerin yüzde 80’e yakını altıncı aydan sonra bebeklerine yeterli miktarda süt veremiyor.

Anne Sütü Yetersizse Devam Sütü Verilmeli

Birbirinden bağımsız iki araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Numil Gıda Medikal Direktörü Dr. Hakan Öztekin bebeğini emziren annelerin sayısında artış olmasına rağmen verilen süt miktarının özellikle altıncı aydan sonra ciddi azalma gösterdiğini söyledi. 

Özellikle ek gıdalara geçişle birlikte annelerin bebeklerine anne sütü veya devam sütü vermek yerine ek gıdalara ağırlık verdiğini kaydeden Dr. Hakan Öztekin, “Annelerimiz özellikle ek gıdalara geçişle birlikte anne sütü veya devam sütünden büyük ölçüde vazgeçebiliyor. Ancak bebek için altıncı aydan sonra da temel besin anne sütü, anne sütü yokluğunda ise devam sütüdür. Bu nedenle altıncı aydan sonra ek gıdalara geçişle birlikte ek gıda miktarı kaşıktan akmayacak kıvamdaki bir doğru diyet için yaklaşık günde iki çay bardağını geçmemelidir. Bebeklerimizin sağlıklı büyümesi için anne sütü / yokluğunda devam sütü miktarının da 500 ml veya üstü olması gerekiyor” dedi.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe