Bebeklerde yanlış beslenmeye dikkat!

Bebeklerde yanlış beslenmeye dikkat!

Uzmanlar bebek beslenmesi konusunda doğru bilenen yanlışları anlattı: Bebeklerde ilk 6 ay anne sütü şart, 6 aydan sonra başlanan ek gıdalar da doğru miktarda ve yeterince besleyici olmalı.


Son yıllarda gündeme gelen bebek beslenmesi konusundaki değişik fikirler annelerin de kafasını karıştırıyor. Uzmanlara göre bebekler ilk 6 ayda kesinlikle anne sütüyle beslenmeli. Ancak anne sütünün olmadığı veya yeterli gelmediği durumlarda ise devam sütleri tercih edilmeli… Uzmanlar anneanne ve babaannelerin önerilerinin aksine ek besin almaya başlayan bebeklere nişastalı ürünler verilmemesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Uzmanlar, anneleri bebek beslenmesinde kulaktan dolma bilgileri dikkate almaması konusunda uyarıyor. Yanlış duyumlar ve toplumun doğru zannedilen genel kanıları, anneleri özellikle üzerinde durdukları bebek beslenmesi konusunda tedirgin ediyor.

Ek Gıdalara Erken Başlamayın!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nadir Girit, bebeklerin ilk 6 ayda yalnızca anne sütü alması gerektiğini vurguladı. Girit, yeterli anne sütü olmaması veya bebeğin emmemesi durumunda ise devam sütlerinin bebeğin besinsel gereksinimlerini tümü ile karşılayabildiğini belirtti.
Ek gıdalara bebek 6 ayına girdiğinde başlanması gerektiğini ifade eden Girit, erken başlanan ek gıdaların anne sütünü azaltabileceğine de dikkat çekti. Emzirme süresinin 2 yaşına kadar devam edebileceğini de işaret eden Girit, “Bebeklerin beslenme düzeni yaşına ve anne sütünün miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca bebeğin sindirim sistemi, tat duyusu ve alerjik durumu da göz önünde bulundurularak beslenme düzeni oluşturulmalıdır” dedi.

1 Yaşından Önce İnek Sütü Vermeyin!

Bebeklere 1 yaşından önce inek sütü verilmesinin bebekte ciddi sıkıntılara neden olabileceğini vurgulayan Dr. Nadir Girit, şunları söyledi: “İnek sütünün içeriğindeki maddeler bebeklerin sindirebileceği türden değildir. Aynı zamanda bebeklerin beyin gelişimi için gerekli olan demir, inek sütünde yeteri kadar bulunmaz.. Bu nedenle 1 yaşından küçük bebeklere inek sütü içirilmemelidir. Ayrıca nişasta da bebeklerin büyüme ve beslenmesinde çok yetersizdir.”

Gıdaları Püre Yapmayın!

Ek besinlerin tamamen püre haline getirilerek verilmesini önermediklerini de kaydeden Girit, bebeğin çiğneme ve yutma kabiliyetinin gelişmesi için onuncu aydan önce pütürlü gıdalara başlanması gerektiğini söyledi. Ek gıdalar konusunda da annelerin doğru bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizen Girit şöyle konuştu:
 
“Bebeklere verilecek ek gıdalar derken evdeki yetişkinlerin tükettiği yağlı, salçalı, baharatlı yemekler, çay, meyve çayı, konserve, hazır çorbalar, peynir ve turşu gibi besinler değildir. Bebeğe altı aya kadar sadece anne sütü verilmelidir. Ek gıdalara geçişte de günlük 2 çay bardağını geçmeyecek şekilde besinler verilmeli. 6 aydan sonra da bebek için anne sütü veya devam sütleri en önemli besin olarak verilmelidir.”

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
*Sosyal sorumluluk projesi*

VEKA MEDYA

VEKA MEDYA dijital yayıncılıkta son gelişmeleri yakından izlemektedir. Farklı kategorilerde yer alan web sitelerimiz ile hizmetlerine devam etmektedir. www.vekamedya.com

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu

Bumerang - Yazarkafe